Фінал дитячого Гран-Прі 2013 Житомирської області з шахів

З 6 по 8 грудня 2013 року в місті Житомир в приміщенні більярдного клубу “Арена“ пройшла “Ліга Чемпіонів“ – фінал дитячого Гран-Прі 2013 Житомирської області з шахів. Змагання проводились за матчевою системою і відповідно переможцем за задумом організаторів повинен був стати той шахіст або шахістка, що виграє три матчі поспіль у кращих шахістів області своєї вікової групи.

А сумнівів в тому, що в даних змаганнях виступали  дійсно найсильніші школярі області бути не могло, оскільки напротязі 2013 року було проведено 5 етапів дитячого Гран-Прі і право виступити у Лізі Чемпіонів отримали лише 8 (вісім) кращих шахістів кожної вікової групи (до 8, 10, 12, 15 років).

Варто підкреслити, що фінал дитячого Гран-Прі з прекрасним приміщенням для гри, Кубками Ліги Чемпіонів та високим призовим фондом – виключно заслуга триразового чемпіона Житомирської області з шахів Богдана Веремія та ЖОЦФЗН “Спорт для всіх“ (директор Хільченко А.І.). Не будемо називати конкретні суми коштів, проте як організатор обласного турніру “Чуднівська Вежа — 2013“, що завершився два місяці тому зазначу, що і Богдан, і ЖОЦФЗН “Спорт для всіх“ затратили окремо на фінал суми, що вдвічі перевищують затрати народного депутата України В.Й. Розводовського на турнір в м.Чуднів. За що їм глибока людська подяка.

На відкритті змагань після державного Гімну України учасників вітали відомий тренер Житомирської області з шахів Л.М. Новофастовський та заступник директора ЖОЦФЗН “Спорт для всіх“ С.М. Козловець. Гості привітали найкращих школярів-шахістів нашої області, побажали проявити в змаганнях свої найкращі риси і побажали перемоги самим гідним. Леонід Моісєвич зазначив, що переможені будуть, проте вцілому в будь-якому випадку переможуть шахи.

На завершення свого виступу Сергій Миколайович Козловець вручив Богдану Олександровичу Веремію Подяку ЖОЦФЗН “Спорт для всіх“: за значний особистий внесок у розвиток дитячих шахів Житомирської області, організацію та проведення серії турнірів дитячого Гран-Прі 2013. Зі свого боку засвідчую, без Богдана Веремія дана серія дитячих турнірів не відбулась би. Саме завдяки одному з найсильніших шахістів області напротязі року турнір за турнір проводились, він завжди був гарантом проведення кожного із етапів, а особливо фіналу. Детальніше про все розповімо у статті “Дитячий Гран-Прі 2013. Невідома версія“.

 

Стосовно матчевої системи проведення змагань, за якою визначались кращі шахісти області, адміністратор Гран-Прі зазначив, що в минулому столітті в турнірі претендентів на острові Кюрасао, що проводився за коловою системою грав 11-й чемпіон світу з шахів Роберт Фішер. Також в даних змаганнях приймали участь чотири гросмейстери з Радянського Союзу. Після даних змагань Фішер у своїй статті «Росіяни підтасували результати світової першості» написав, що колова система є необ’єктивною в тих випадках, коли грає приблизно половина учасників з однієї країни або школи, обвинив радянських гросмейстерів у зговорі: вони між собою розписували нічиї, і таким чином отримували додатковий час на відновлення сил, а з Фішером боролись на повну викладку. Після даних змагань Роберт Фішер на три роки завершив шахову кар’єру. І вже з наступного циклу розіграшу першості світу Міжнародна Шахова Федерація ФІДЕ замінила Турнір претендентів на Матчі. І на початку 80-х років минулого століття Роберт Фішер за такої системи змагань розправлявся з елітними гроссмейстерами світу: обіграв з сухим рахунком 6 — 0 Марка Тайманова та Бента Ларсена і з рахунком 6.5 — 2.5 екс-чемпіона світу Тиграна Петросяна, отримавши право на матч з Борисом Спасським. У Лізі Чемпіонів в турнірі до 8 років склалась наступна картина: 6 учасників з міста Коростишів, 1 – Бердичів, 1 – Житомир. І ще так вийшло, що даний турнір судить напротязі всієї серії Гран-Прі тренер з м.Коростишів С.Л. Добрінецька. Тому за даних обставин особисті матчеві зустрічі були найоб’єктивнішою системою. Навіть в наш час Кубок світу і звання “Чемпіон світу“ розігрується саме в матчах.

Матч складавсь з чотирьох основних партій з контролем часу 30 хвилин і у випадку нічиєї 2-2 гравсь тай-брейк, у вікових групах 8, 10 років партія-армагедон, а в групах 12, 15 років спочатку 2 бліц-партії, а якщо і тут рахунок 1-1, то партія-армагедон. Богдан Веремій зазначив, що чотири партії цілком достатньо щоб довести свою перевагу над суперником.

П’ять етапів Гран-Прі можна назвати масовим відбором кращих шахістів, а вже найкращі ігрові якості учасникам необхідно було продемонструвати на Фіналі. Відразу зазначимо, що було дві сенсації в турнірі: Тонкошкур Олег (Малин) та Яременко Андрій (Коростишів). Проте про все по черзі.

Турнір Г (до 8 років)

В даній віковій групі фаворитами були два шахісти: Цегельник Віталій (Бердичів) – переможець ІІ, ІІІ та ІV етапів, ІІ місце на 5 етапі та Радченко Богдан (Коростишів) – переможець V етапу, ІІ місце на ІІІ етапі. Проте Богдан взагалі не потрапив до трійки кращих, а Віталій лише на ІІ місці.

Як зазначалось вище, в даній віковій групі був тріумф коростишівської шахової школи, 6 шахістів із 8. А в півфіналі було троє проти Цегельника Віталія.

Найбільшою сенсацією даного турніру став Яременко Андрій, який на жодному етапі Гран-Прі не потрапляв у трійку кращих. Його результати: І етап – 1.5 очки, 21 місце; ІІ етап – 5 очок, 9 місце; ІІІ етап – 5.5 очок, 6 місце; IV етап – 4 очки, 8 місце; V етап – 5.5 очок, 5 місце.

В матчах ¼ фіналу прогнозовано перемогли шахісти, що за балами Гран-Прі займали перші три місця: Цегельник Віталій з рахунком 3–0 обіграв Мостіпаку Леоніда, і з рахунком 3–1 Радченко Богдан виграв Рубана Андрія, а Клюцко Олександр — Корнійчука Федора. І лише Яременко Андрій створив першу мінісенсацію, обігравши з сухим рахунком 3–0 Цесельського Артема, який на ІІ етапі зайняв ІІ місце.

За результатами жеребкування фаворитам випало зіграти матч вже у півфіналі. І боротьба між Цегельником Віталієм та Радченком Богданом протікала з перемінним успіхом: 1 партію виграв Віталій, 2 – нічия, 3 – виграє Богдан і заключну партію краще проводить Віталій, здобуває перемогу і потрапляє до фіналу.

А ось в матчі Яременка Андрія і Клюцка Олександра переможця спрогнозувати було б непросто. І характер гри являється тому підтвердженням: 1 партія – виграє Андрій, 2 – Саша, 3 – Андрій, 4 – Саша. Ситуація перейшла до тай-брейку, де нерви були сильнішими у Андрія.

У фіналі та матчі за ІІІ місце в обох парах були явні фаворити, проте за іронією долі, жоден з них матч не виграв. В матчі за ІІІ місце Клюцко Олександр вже в першій партії здобуває перемогу над Радченком Богданом. Друга партія завершується нічиєю, а третю – виграє Богдан. В цей момент здавалось ситуація стала на своє місце, проте заключну партію виграє Саша і з рахунком 2.5 – 1.5 здобуває ІІІ місце.

Очевидно що в фіналі між Цегельником Віталієм та Яременком Андрієм мало хто спрогнозував би перемогу Андрія. Та й після перших двох партій Віталій вів у рахунку 2-0. Тренери з м.Коростишів дивувались, їхні діти просто панічно бояться Віталія. За рівнем гри вони йому не уступають, а програють через незрозумілий страх. Після кожного програшу тренери переконували Андрія, що він не уступає в ігрових якостях Віталію, і очевидно що він в це повірив. В наступних двох партіях наступає корінний перелом в матчі – Андрій перемагає фаворита і зрівнює рахунок. Віталій так і не зміг після цього зібратись і програв ще й партію-армагедон. Яременко Андрій – можливо нова юна зірка в дитячих шахах нашої області?

Фінальна картина вікової групи до 8 років 2013 року має вигляд:

І місце – Яременко Андрій (Коростишів), тренер Кравченко Л.Г.

ІІ місце – Цегельник Віталій (Бердичів), тренер Квятківський Г.Є.

ІІІ місце – Клюцко Олександр (Коростишів), тренер Кравченко Л.Г.

Турнір В (до 10 років)

В даній віковій групі фаворитами були два шахісти: Новицький Ярослав (Житомир) – переможець ІІ, V етапів Гран-Прі та Осадчук Дмитро (Малин) – переможець ІІІ, IV етапів, та ІІ місце на ІІ етапі. І варто зазначити, що тут сенсацій не сталось, лідери до особистої зустрічі у фіналі пройшли по два матчі з сухим рахунком 3-0.

 

Кожаріна Олена (Коростень) на фінал не з’явилась і її місце зайняв запасний Андрійчук Ілля. В матчах ¼ фіналу з рахунком 3-0 матчі виграли фаворити: Новицький Ярослав обіграв Андрійчука Іллю, а Осадчук Дмитро Данильчука Дениса. А ось інші два матчі виглядали приблизно рівними.

 

 

Матч Приборецького Максима (Коростишів) та Корінця Арсенія (Житомир) об’єктивно протікав за переваги Максима. Першу партію виграв Максим, в другій Арсенію вдалось відігратись. Проте третю та четверту партію виграв Максим і вибив зі змагань житомирянина.

 

 

В матчі одноклубників із Житомира між Басистим Іваном та Пампухою Олександрою шахова богиня Каїсса була на боці Івана. Першу партію виграла Олександра, проте дві наступні партії виграв Іван і в заключній четвертій партії впевнено зробив нічию і пройшов у півфінал.

Жеребкування фаворитів між собою не зводило. І вони впевнено розібрались із суперниками з сухим рахунком 3-0: Новицький Ярослав переміг Приборецького Максима, а Осадчук Дмитро — Басистого Івана.

 

Фінальний матч між фаворитами цікавив багатьох любителів шахів. І інтрига була великою: у всіх партіях результат визначався у ендшпілі. І ще цікавий факт: всі перемоги були здобуті чорним кольором. Перша партія завершилась миром, другу виграє Осадчук Діма, проте вже в третій партії Новицький Ярослав зрівняв рахунок. В заключній четвертій партії на дошці стояв рівний ендшпіль, де в суперників було по дві тури і всі пішаки. Суперники здвоїли тури по вертикалі h, Ярослав свої тури поставив на поля h1 і h2, а пішаки закрили вихід турі h2, оскільки стояли на полях g2 і h3. Ярослав зівнув прохід пішака до поля g3 і виявилось, що турі нікуди відійти. Трагічна фінальна партія для чемпіона області до 8 та 12 років, здавалось все вирішить армагедон. Проте варто привітати Діму з заслуженою перемогою, у всіх партіях він грав активно “першим номером“.

 

Матч за третє місце між Приборецьким Максимом (Коростишів) та Басистим Іваном (Житомир) повинен був вирішити, яке з головних шахових міст нашої області виграє в турнірі більше медалей. Перша партія завершилась миром, другу виграє Іван, в третій Максим зрівнює рахунок. В заключній четвертій партії Іван отримав ендшпіль з “зайвою якістю“, проте програв явно вигране закінчення. Тому місто Коростишів завоювало 5 медалей, а Житомир – 4, хоча в Житомира 2 кубки, а в Коростишева – 1.

Фінальна картина вікової групи до 10 років 2013 року має вигляд:

І місце – Осадчук Дмитро (Малин), тренер Павловський А.

ІІ місце – Новицький Ярослав (Житомир), тренер Хитрич Р.О.

ІІІ місце – Приборецький Максим (Коростишів), тренер Кравченко Л.Г.

Турнір Б (до 12 років)

В даній віковій групі фаворита турніру визначити було непросто. Тут грали Глухоман Артем (Житомир) – лідер загального заліку Гран-Прі, переможець V етапу, ІІ місце на ІІ, ІІІ, ІV етапах, Олійник Анастасія (Житомир) – ІІ місце на І, V етапах, Корнійчук Олександра (Житомир) – переможниця І, ІІІ етапів, ІІІ місце на V етапі, Псюковський Олег (Коростишів) – переможець ІІ етапу, ІІ місце на І етапі, Лудіщев Артем (Житомир) – переможець І, IV етапів.

 

 

 

Проте найголовнішою сенсацією даного турніру став Тонкошкур Олег (Малин), який потрапив до фіналу із останнього 8 місця. Проте про все поступово.

 

 

 

 

В ¼ фіналу з сухим рахунком 3-0 перемогла Корнійчук Олександра — Черниша Максима та несподівано легко переміг Лудіщев Артем — Псюковського Олега. Саме в цій парі  очікувалась найбільш цікава боротьба, проте її не було.

 

Не з’явивсь на фінал Кравчук Богдан (Бердичів) і тому його місце зайняв перший запасний Кликов В’ячеслав (Житомир), який в першій же партії наніс поразку Олійник Анастасії. Проте надалі все стало на свої місця: Настя виграла 2 та 3 партії, і нічия в заключній четвертій дала їй путівку до півфіналу.

 

 

 

А самим цікавим матчем першого дня став матч між Глухоманом Артемом та Тонкошкуром Олегом. Олег також жодного разу не потрапляв на етапах до трійки кращих: перші два етапи він пропустив, на ІІІ зайняв 13 місце, 4.5 очки; 4 етап – 6 місце, 5 очок, 5 етап – 4 місце, 6 очок. Явним фаворитом матчу був Артем. Перші 2 партії завершились внічию, а третю виграв Олег. В четвертій — фаворит перемагає і матч переходить в тай-брейк. В бліц партіях суперники обмінялись ударами: першим переміг Артем, проте Олег відразу взяв реванш і перевів партію до “серії пенальті“. І в армагедоні Олег перемагає фаворита і проходить до півфіналу.

В півфіналі грали три учні Думанського Я.Н. проти Тонкошкура Олега, вихід якого до півфіналу можливо сприймавсь не надто серйозно. Проте Олег продовжував створювати сенсації. Грати йому випало з Корнійчук Олександрою. Першу партію виграла Олександра, друга завершилась миром. В третій Олег перемагає і зрівнює рахунок. В заключній четвертій партії знову була нічия і тому матч перейшов до тай-брейку. Даний тай-брейк був самою загадковою подією Ліги Чемпіонів. В першій бліц-партії Олег зробив неможливий хід пішаком з шостої на четверту горизонталь. Проте Олександра цього не замітила, партія продовжилась і в результаті Олег переміг. Якби Олександра замітила неможливий хід, який бачили всі, хто спостерігав за грою, то за правилами бліцу їй відразу була б зарахована перемога. В другій партії, Олег виграв фігуру, проте до ендшпілю Олександрі її вдалось відіграти, вона отримала прохідного пішака в туровому ендшпілі. І несподівано замість того щоб безкоштовно забрати пішака на полі с5, Олександра просто підставляє під удар останню фігуру, яку Олег забирає. Проте Олег знову робить неможливий хід, який цього разу Саша фіксує. Проте за відсутності у неї матеріалу для мату королю суддя присуджує нічию і матч закінчується. Батько Олександри це все спостерігав і на наступний день на матч за третє місце відрядив маму Олександри, не захотів переживати більше щось подібне.

А паралельно грався другий півфінальний матч між Лудіщевим Артемом та Олійник Анастасією, де також не все було однозначно. Першу партію виграв Артем, проте вже в наступній Настя відігралась. Переломною стала третя партія: Настя програла фігуру, проте організувала небезпечну атаку на білого короля, перегнала його до поля g5 і отримала позицію, в якій мала ставити мат за 3 ходи. Продумавши над позицією, Настя не знайшла виграшу, пішла іншим шляхом і через декілька ходів програла. В заключній четвертій партії, де дівчині необхідна була перемога, досягнути вдалось лише нічиєї. І таким чином, з рахунком 2.5-1.5 до фіналу потрапив Лудіщев Артем.

В матчі за третє місце між дівчатами Олександрою та Анастасією справжньої боротьби не вийшло. Саша виграла першу партію, зробила нічию в другій, виграла третю і матч завершився з рахунком 2.5-0.5.

А ось фінальний матч визивав справжній інтерес, невже Тонкошкур Олег зможе обіграти і Лудіщева Артема, ставши переможцем Ліги Чемпіонів? В першій партії фаворит виграв, проте вже в наступній Олег зрівнює рахунок. Третя партія завершується нічиєю, напруга в матчі зростає. Проте Артем впевнено проводить заключну четверту партію, перемагає і не доводить справу до тай-брейку, пам’ятаючи як Олег вміє грати бліц-партії. Таким чином, незважаючи на те, що фінальний матч Тонкошкур Олег програв, він є справжнім відкриттям Ліги Чемпіонів.

Фінальна картина вікової групи до 12 років 2013 року має вигляд:

І місце – Лудіщев Артем (Житомир), тренер Думанський Я.Н.

ІІ місце – Тонкошкур Олег (Малин), тренер Павловський А.

ІІІ місце – Корнійчук Олександра (Житомир), тренер Думанський Я.Н.

Турнір А (до 15 років)

Ось справжній турнір, де непросто було однозначно визначити і фаворитів, і переможця.

В ¼ фіналу з сухим рахунком 3-0 переміг лише Арманов Владислав — Башмакова Дениса. Чи міг він в той момент подумати, що це його перший і останній успіх в турнірі?

 

В матчі Волотовського Кирила та Рзаєва Руслана також “недовго музика грала“. Перша партія завершилась внічию, а другу та третю виграв Кирил і пройшов до півфіналу.

 

 

 

 

Матч Гірака Руслана та Трофименка Дениса виглядав легко прогнозованим, оскільки в серії Гран-Прі Руслан мав з Денисом рахунок 2-0. І старт матчу це підтвердив, перші дві партії виграв Руслан. Загальновідомий факт: “Криса втікає до тих пір, доки є куди втікати. Коли ж її загнати в глухий кут, вона розвертається і починає кусатись та битись до останнього“. Цей факт мені пригадався в даному матчі. Загальний рахунок в серії Гран-Прі перед третьою партією матчу був вже 4-0 на користь Руслана і Трофіменку Денису необхідна була перемога, оскільки навіть в разі нічиєї матч завершувався. І Денис виграє третю та четверту партії “по замовленню“ і зрівнює рахунок. На куражі граючи тай-брейк, Денис отримує явно виграну позицію з зайвою якістю і “зіває“ мат в один хід. Образлива поразка, проте в партії відповіді Денис знову отримує виграну позицію, проте замість чіткого плану гри, топчеться на місці. З часом перевага розстає “як лід на сонці“, і надалі ініціатива переходить до Руслана, він виграє і другу бліц-партію.

Центральним матчем першого ігрового дня був матч між чемпіоном області до 16 років Зосімовичем Денисом та переможцем трьох етапів Гран-Прі Іванішеним Юрієм. Можливо громадськість вважала Юру фаворитом, проте Денис в останній час показував високі результати: виграв у вересні Чемпіонат області до 16 років, посів ІІ місце на 5 етапі Гран-Прі, виграв турнір “Чуднівська вежа 2013» і ще потренувавсь у Чемпіонаті м.Житомир. Розпочавсь матч з перемоги Юри чорним кольором. Проте надалі Денис виграє три партії підряд і відправляє Юру з Ліги Чемпіонів назад у Бердичів. Єдине що хочеться тут додати: якби Юра прийняв участь у 5 етапі Гран-Прі, він би навряд в ¼ фіналу грав би з Зосімовичем Денисом. Та й в Чуднові Юра турнір пропустив, хоча це зовсім поряд біля Бердичева. Тому в майбутньому урок: не варто ігнорувати сильні турніри, які в принципі недорого обходяться для учасників, а особливо етапи Гран-Прі.

В півфіналі грали три учні Кравченка Л.Г. з м.Коростишів проти Зосімовича Дениса. Проте тут чисельну перевагу реалізувати не вдалось, чемпіон підтвердив свій клас.

 

Жеребкування звело між собою наймолодшого та найстаршого учасників даної вікової групи: Волотовського Кирила та Гірака Руслана, розрив у віці 6 років. Тому було цікаво, що ж переможе: талант чи “важка артилерія“. Проте результату 3-0 на користь Кирила очевидно ніхто не сподівавсь. Легко і невимушено Кирил потрапив до фіналу.

 

 

 

 

А ось в іншому півфіналі зустрілись Зосімович Денис з Армановим Владиславом і тут сухого рахунку годі було сподіватись. Перші дві партії завершились внічию, а третю виграв Денис. В заключній партії, де Владу необхідна була лише перемога він всю партію володів ініціативою, та мав 2 зайвих пішаки. В жорсткому цейтноті він отримав короля слона і туру проти короля і слона. Здавалось рахунок може зрівнятись, проте Влад підставляє туру під удар слона і партія завершується лише нічиєю.

 

 

 

 

В матчі за третє місце між Гіраком Русланом та Армановим Владиславом основні партії переможця не виявили: першу партію виграв Влад, в третій Руслан відігравсь, а друга та четверта – завершились миром. Тому все вирішував бліц в якому з рахунком 1.5 -0.5 переможцем став Гірак Руслан.

А фінальний матч між Зосімовичем Денисом та Волотовським Кирилом очікувавсь з великим інтересом. Обоє до фіналу показували чудову форму і цікавим є той факт, що в останній час Кирил обігрував Дениса. Так було на 5 етапі, де він виграв принципову партію в останньому турі і вирвав собі перемогу в турнірі, і так було літом на турнірі в Глобалі. Перша партія завершилась внічию, другу виграє Денис. Проте вже в третій партії Кирил відігрується. Все вирішила заключна партія, в якій перемогу святкував Денис. Таким чином 10-річний Кирил Волотовський ледь не виграв Лігу Чемпіонів у групі до 15 років.

Фінальна картина вікової групи до 15 років 2013 року має вигляд:

І місце – Зосімович Денис (Житомир), тренер Новофастовський Л.М.

ІІ місце – Волотовський Кирил (Коростишів), тренер Кравченко Л.Г.

ІІІ місце – Гірак Руслан (Коростишів), тренер Кравченко Л.Г.

Варто згадати про те, що в турнірі було пролито немало сліз. Тут нічого не вдієш, перше місце лише одне і ймовірно ці місця посіли шахісти, що на момент змагань знаходились в кращій формі. Хочеться привітати всіх учасників, їх батьків, близьких людей та вболівальників, тренерів, суддів та організаторів з завершенням серії турнірів. Це був насичений рік, рік чогось нового в дитячих шахах нашої області. Загалом Гран-Прі пройшло вдало, а головне справедливо. Умови в змаганнях створювались максимально комфортні, де лише гра шахістів впливала на результат. Наразі картина в дитячих шахах нашої області ясна і зрозуміла, за шість турнірів неможливо було не розкрити свою шахову силу. Хтось краще виступив на початку року, в перших етапах, деякі ж навпаки розкрились повністю лише на фіналі. Частина тренерів сприймала турніри не надто серйозно, як шоу; інші навпаки бажали саме в серії Гран-Прі показати кращі результати. Проте головна мета, яку я, як організатор Гран-Прі ставив розпочинаючи дану серію досягнена: “Будь-який учасник відчував себе професіоналом шахів, грав в комфортних умовах, отримував після турнірів професійні фото та відеоролики. Пригадуючи свої дитячі турніри, впевнений — у подальшому житті, ким би учасники не стали приємний осадок від даної серії в кожного з них залишиться».

Вітаємо всіх з наступаючими новорічними святами, і нехай у кожного з вас життєвих перемог буде набагато більше ніж шахових!

 

 

 

 

З повагою, організатори дитячого Гран-Прі.

Повна фотогалерея фіналу в нашій офіційній групі вконтакті.

Сітка з усіма турнірними результатами.

Оставить комментарий

ОНОВЛЕНИЙ РЕЙТИНГ-ЛИСТ
ФШЖО
Офіційна сторінка фіналу чемпіонату України
Рубрики сайта
Интересные новости