Александр Хузман, отмечающий 20-летие своей работы с Борисом Гельфандом, тоже взял в руки Кубок  2009

Александр Хузман, отмечающий 20-летие своей работы с Борисом Гельфандом, тоже взял в руки Кубок 2009

Олександр Григорович Хузман — народився 10 квітня 1962 року в нашому місті Житомирі, вихованець житомирських шахів. Його тренером з шахів був Михайло Емануїлович Тросман заслужений тренер УРСР. Став гросмейстером з 1991 року, а міжнародним майстром з 1988 року.

Олександр Хузман виріс в Житомирі, українському місті з великими шаховими традиціями і прекрасною дитячо-юнацькою школою. Олександр входив до числа провідних юнаків СРСР, так, на Всесоюзній першості 1979 став другим, пропустивши вперед лише Олександра Черніна. У 80-і Хузман стає майстром СРСР і потім міжнародним майстром після одноосібної перемоги на великому турнірі в Баку (1988).

Учасник багатьох змагань чемпіонат СРСР в 1979 році 2 місце, всесоюзний турнір молодих майстрів 1987 році 4-5 місце. Учасник 1-ї ліги чемпіоната СРСР 1987 року. Кращі результати в міжнародних змаганнях: Львів 1988р. 5-6 місце, Єгер 1988р. 1-2 місце, Баку 1988р. 1 місце.

Відразу після падіння «залізної завіси» Олександр виконує звання гросмейстера і емігрує до Ізраїлю, за команду якого починає виступати з 1996 року. Олександр Хузман — учасник 5 шахових Олімпіад, а в 2006 році його вдала гра допомогла ізраїльтянам вперше зайняти 4-е місце, лише за додатковими показниками поступившись «бронзу» американцям, яких вони при цьому обіграли в особистій зустрічі.

На початку нульових Хузман досягає нових успіхів: перемагає в сильній швейцарці в Білі, а в Єврокубку-2003 завдає сенсаційної поразки Гаррі Каспарову. І все-таки вже понад чверть століття Олександр Хузман відомий любителям шахів насамперед як тренер Бориса Гельфанда, якому друг і наставник секундував в чемпіонатах світу ФІДЕ, претендентських циклах і чемпіонському матчі з Віші Анандом у 2012 році. Крім Гельфанда, деякий час займався з талановитим канадським шахістом Марком Блювштейном.

Борис Гельфанд: «Я практично щодня тренуюся, рази три-чотири на тиждень з тренером. У мене унікальний випадок: ми з тренером вже майже 25 років разом. Як правило, більше півроку рідко хто працює. Два-три роки — взагалі вважається «довго»! Олександр Хузман — тренер чудовий. Важко знайти хорошого тренера — людину, яка здатна працювати і підтримувати інтерес до роботи багато років.

Саша Хузман в основному і допомагає під час турнірів. І тренувальний процес у нас з ним відпрацьований, ми прекрасно знаємо один одного, скоріше, він навіть виступає спаринг-партнером, разом вивчаємо позиції. Найджел Шорт не так давно сказав, що секунданти потрібні тільки для того, щоб білизну в пральню носити, а в шахах, мовляв, зараз достатньо натиснути кнопку комп’ютера. Але я — як і всі, напевно — хочу висловити подяку секундантам і тренерам: у них досить важка робота, знаходити такі ідеї … »

Хузман, Карт, Гельфанд

Хузман, Карт, Гельфанд